Jdi na obsah Jdi na menu
 


1993-2013 20 let spolupráce CZ-PL kaktusářů

19. 1. 2013

 

1993-2013 
20 let přátelství a spolupráce českých a polských kaktusářů
 
     V květnu 2013 uplyne 20 let od navázání užších styků mezi českými a polskými kaktusáři, konkrétně Klubu kaktusářů Náchod a PTMK, odzial Wroclaw.
 
     Na jaře roku 1993 jsme náchodském Klubu kaktusářů hledali možnosti návštěv sbírek nejen naší republice, ale též možnosti mimo naší republiku.
Přestože naše město město leží na samé hranici a navázání kontaktů poloha přímo vybízí, hledání spolupráce s polskými spolky bylo však s oklikou přes německé kaktusáře v bývalé NDR, kaktusářského spolku v tehdejším Karl-Marx-Stadtu, nynějším Chemnitz. Aktivně v této spolupráci vystupoval p. Alois Pollok, který v té době již měl navázány kontakty v polské Wroclawi. V blízkosti hranice jsme na polské straně nenalezli v té době nikoho s podobnými zájmy. Nejbližší sbírky byly kolem Wroclawi a později a v okolí Walbrzychu.
P. Pollok při svých cestách do Wroclawi se neopoměl zastavit v Náchodě, navštívil existující sbírky a zorganizoval vzájemnou návštěvu kaktusářů z K-M-S v Náchodě a okolí, naopak náš KKN uspořádal zájezd do K-M-S. Vděčni mu jsme za obohacení naší knihovny německým časopisem KaS.
 Ve zmíněné době došlo jeho zásluhou též k písemnému navázání styků mezi KKN a PTMK Wroclaw s p. Tadeuszem Nyczem. Aktivně byly připraveny a uskutečnily se první vzájemné návštěvy sbírek ve Wroclawi, v Náchodě a okolí. Spolupráce a návštěvy v průběhu krátké doby se rozšířily i mezi dalšími členy wroclawského spolku, mimo jiné u p. Giernalczyka, Bartylaka a „kaktusářské perly“ wroclawských kaktusářů p. Pyjekové.
Současně se uskutečnily i návštěvy polských kaktusářů v Náchodě, Novém Městě n.Met., Dvoře Králové n.L., Jásenné, Hořicích a dalších.
Nesmím zapomenout na návštěvy u nás i nestora a legendu polského kaktusářství, p. Andrzeje Typiaka z Lublina. Obdivovali jsme jej, kdy cestoval z Lublina nočním vlakem do Wroclawi, aby ráno mohl nasednout do auta s wroclawskými kaktusáři a cestovat s nimi do sbírek v Čechách. P. Typiak byl jedním z velkých aktivistů v dějinách polského kaktusářství. O to víc nás mrzí, že musel nechtěně odejít od nedokončeného díla.
 
Z prvotního přeshraničního styku se dnes návštěvy polských kaktusářů uskutečňují  i ve vnitrozemí ve věhlasných sbírkách u neméně věhlasných českých kaktusářů. Polští přátelé navštěvují sbírky, dá se říci, již po celých Čechách a Moravě. Tradicí se stala účast na Otevírání sezony ve Dvoře Králové n.L. i Zamykání sezony v Chrudimi. Přijíždějí nyní kaktusáři již nejen z Wroclawi, ale i ze vzdálených spolků.
Vzpomínám na jejich slova před 20 lety, kdy byli v jejich očích kaktusářská velmoc: „V každé vsi je u vás sbírka kaktusů.“
Před 20 lety byla navázána spolupráce a přátelství, které vydrželo dodnes.
Co si mohu přát do budoucna? Nic jiného, než aby nám to vydrželo a mohli slavit další společná jubilea.
 
Jindřich Svoboda, Náchod
leden 2013
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář