Jdi na obsah Jdi na menu
 


1974-2014 40 let od založení KKN

22. 1. 2014

          1974 -2014       40. výročí založení Klubu kaktusářů Náchod. 

V letošním roce oslavujeme 40. výročí založení Klubu kaktusářů Náchod.

Začátky o založení se datují již o  2 roky dříve, kdy kaktusáři Jaroslav Martinec, Luděk Rail a další se snažili o založení kaktusářského spolku v Náchodě a navázat tak o pokračování sdružení kaktusářů mezi válkami.

K faktickému založení došlo v únoru 1974, kdy z podnětu Jaroslava Landy se uskutečnila zakládající schůze spolku pod  hlavičkou Klub kaktusářů Náchod. Zúčastnila se řada tehdejších kaktusářů z Náchoda a blízkého okolí. Na ustavující schůzi byl zvolen první výbor pod vedením Jaroslavem Landou. Organizačně se stal Klub v průběhu krátké doby součástí ČZS a Náchodského kulturního střediska. V krátké době bylo vytvořeno i logo KKN.

Stěžejním posláním, kromě návštěv sbírek v blízkém i vzdálenějším okolí, se stalo pořádání výstav kaktusů a sukulentů v Náchodě, ve spolupráci se Svazem chovatelů, po několik let též samostatně v klubovně NKS, které nám poskytovalo zázemí pro činnost. Pro tuto činnost bylo vlastními náklady  zhotoveno 20 skleníčků pro vystavené rostliny, aby byly chráněny před nepřízní počasí. Výstavy se konaly ve dnech 7.-9. května a to byla doba na počasí nepředvídatelná.

Velmi významné byly návštěvy sbírek, které rozšiřovaly svůj akční rádius. Společně byly  pořádány autobusové zájezdy a navštěvovány sbírky po Čechách a na Moravě. Podařilo se také 2x uspořádat zájezd do tehdejší NDR, do sbírek p. Haudeho, sbírek v okolí Gorlitzu, Bautzenu a Karl-Marx-Stadtu /dnešní Chemnitz/. Po roce 1993 jsme společně navštívili i polské sbírky v okolí Walbrzychu a ve Wroclawi. Oblíbené návštěvy sbírek jsou pořádány dodnes, taktéž společné návštěvy Otevírání sezony ve Dvoře Králové n.L. a Zavírání sezony v Chrudimi.

Nelze neopomenout i nekaktusovou akci, pořádanou vždy v červnu, před prázdninami. Schůzka se koná vždy na zahradě některého z členů Klubu a je spojena s opékáním a společenskou zábavou.

V současné době se členové schází na pravidelných měsíčních schůzkách v sekretariátu ÚR ČZS, která nám poskytuje pro činnost zázemí.

K našemu kulatému výročí bude po dokončení k dispozici obrazová prezentace na CD pro všechny zájemce.

 

Jindřich Svoboda, leden 2014

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář